עשרת הדיברות ושלל עצות שימושיות לנהיגת טרקטור – חלק א'

ניתן למנות עשרות מקרי תאונות בהם חיי אדם קופחו בעת שימוש בנסיעת טרקטור עקב רשלנות וחוסר הקפדה על מספר כללים בסיסיים אשר יכלו בקלות למנוע טרגדיות אלה.

תאונות כמאמר הקלישאה לא קורות , תאונות נגרמות.ועל כן ניתן למנוע אותן – מעט תשומת לב תניב הרבה בריאות.
התנאי הבסיסי והראשון לשימוש בטוח בטרקטור הינו להחזיק רשיון נהיגה לטרקטור. רישיון נהיגה לטרקטור, אותו ניתן לקבל באמצעות השתתפות וסיום בהצלחה של קורס טרקטור, כגון בתלמים מרכז הדרכות.

טרקטור תוכנן ונבנה כאשר נושא הבטיחות עומד בראש מעיני מתכנניו. התיפעול ומיומנות השליטה נמצאים לעומת זו נמצא לגמרי בידיו של מפעילו. טרקטור אינו משחק, לא חיה ולא מכונית ספורט כך שלא נועד למטרות כיף והנאה – זוהי מכונה שימושית ובעלת ערך רב במשק למטרות עבודה בלבד.

עשרת הדיברות לנהיגה ותחזוקת טרקטור

 1. הכר את טרקטור השימוש – למד את הציוד ומערכותיו השונות, הדק אותו למקומו כראוי, תחזק ושמור על תקינותן. דע כל ידית ומתג מה תפקידם ומיקומם, כיצד לעצור במהירות ובבטחה במקרה חירום. התקן מערכות ציוד לכיבוי אש ולמד את מיקומן. בעת ביצוע תיקונים השתמש בכלים תקנייים וייעודיים.
 2. הקפד על קשת התהפכות וחגורות בטיחות בכל מקום שניתן ויש צורך.רוב הכשלים בשימוש ועבודת טרקטור קשורים להתהפכות (בעיקר לצדדים) שנגרמת כתוצאה ממהירות גבוהה לתנאי הדרך או חוסר שימת לב. אמצעים אלו חסכו במהלך השנים חיי אדם רבים. יש להחליף את קשת ההתהפכות בכל מקרה של תאונת התהפכות.
 3. הכר ולמד את שטח הנסיעה אליו עליו אתה מתכונן לעלות וסע בזהירות. הקדש תשומת לב מיוחדת לסלעים גדולים,עשב גבוה, מדרונות, האט בכל סיבוב ופניה והשתדל להתרחק עד כמה שניתן מכבישים סואנים. הנחיות טריוויאליות שלעיתים רבות אינן מיושמות.
 4. לעולם אין להפעיל את מנוע של טרקטור במקום סגור. תחמוצת הפחמן הוא חסר צבע, וקטלנית.
 5. שמור תמיד על המנוע עם מכסה סגור ומוגן כראוי.הוא מסתובב עם 500 כוחות סוס.
 6. שמור על קשירה נמוכה של מוט הגרירה והקטן כך את סכנת ההתהפכות.
 7. לעולם אין לקפוץ כאשר טרקטור בתנועה או להשאירו ללא השגחה עם מנוע פועל. טרקטור שבורח יכול להיות מסוכן ביותר…
 8. אין לתדלק לעולם טרקטור בעוד המנוע פועל או חם, להדליק מקור אש כגון סיגריה וכמו כן אין להוסיף מים לרדיאטור בזמן שהמנוע חם; פתיחת מכסה המים עשויה להביא להתפרצותם ולכוויות קשות.
 9. שמור את טרקטור השימוש שלך הרחק מכל ילדים, בכל זמן ובכל עת. טרקטור כאמור אינו משחק ילדים.
 10. נהג בסבלנות. טרקטור דורש שיקול דעת וסבלנות בכל פעולה ופעולה.

המלצות נוספות

 1. הקפד על מדבקות בטיחות נקיות ושלמות ללא חומרים חוסמים על מנת שתראה למרחוק.טרקטור צריך להראות למרחוק – במידה ומתלכלכות נקה אותן היטב במים וסבון וייבש עם מטלית.
 2. הקפד בעת נסיעת טרקטור על שימוש בבגדי עבודה נוחים ומתאימים למידותיך. מכנסיים רחבים מדי,זנבות חולצה, צעיפים ובגדים רפויים מדי (וכן לעתים קרובות מדי) נתפסים בחלקים נעים של הטרקטור.
 3. השקע בנעלי עבודה חסונות המגנות על האצבעות או מגפיים עם סוליות נגד החלקה וכובעי פלדה. הגן על עצמך מפני השמש בקיץ ואת הקור בחורף. כפפות עבודה מקצועיות ומשקפי בטיחות הן יתרון.

מפעילי טרקטור נוספים

במידה וישנם נהגים נוספים על הכלי שלך , בחר אותם בתשומת לב.מועמדים צעירים עם ניסיון מועט דורשים תשומת לב מיוחדת. וודא שמכירים את הוראות הפעלת טרקטור זה ושולטים בו כיאות.

תחזוקה יומית של הטרקטור

היא הדרך הטובה ביותר לשמור על טרקטור פועל באופן תקין ובטוח יותר. תחזוקה זה לא משהו כדי לדחות עד מחר. אם יש בסביבה צעיר, מומלץ לאפשר לו לעזור לך. זו דרך טובה לעזור ללמד אותו את יסודות אחזקה הבטיחות. בדוק שמן הידראולי, רמת שמן מנוע, כמות נוזל צינון הרדיאטור, נוזל בלמים, לחץ האוויר בגלגלים, חגורות מאוורר. בדוק בזהירות דליפה הידראולית, בעזרת חתיכת קרטון או עץ ולא הידיים. בריחת נוזל הידראולי בלחץ של טרקטור מסוגל לחדור את העור ולגרום חבלה חמורה.פעל בהתאם למדריך הידני הנלווה והמלצות היצרן.

בקורס טרקטור, לשם הוצאת רישיון טרקטור, תלמדו את כל הדרוש לשם שימוש נכון, בטוח ויעיל ב-טרקטור, כלי רכב לעבודה אשר אין לו תחליף.