"עבודה בגובה" היא ענף תעסוקה שבו יש צורך הולך וגדל בעובדים מיומנים ומקצועיים. בין התחומים בהם ישנו צורך בעובדי גובה ניתן למנות את ענפי הגינון, הנקיון, התחזוקה, האחסון, החשמל, התעשייה, הקמת במות וקונסטרוקציות, הבניין ועוד. העבודה בגובה מחייבת הכשרה מתאימה, השתלמויות תקופתיות ועמידה בכללי בטיחות קפדניים על מנת למנוע תאונות. במאמר שלפניכם נביא נתונים על הסיבות לפגיעות שמתרחשות במקרים של עבודה בגובה, נפרט אודות עבודות גובה מתחומי עיסוק שונים ונבהיר מהן תקנות הבטיחות לעבודה בגובה בישראל.

נתונים על עבודה בגובה כגורם פגיעה ותאונות עבודה

המוסד לביטוח לאומי ו"מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית" של משרד הכלכלה פרסמו דו"ח העוסק בתמונת המצב באשר לתאונות עבודה בישראל בין השנים 2009-2013. בדו"ח מסתבר כי בין השנים 2009 ל-2012 היו גורמי הפגיעה העיקריים, שהובילו לפגיעות ולתאונות עבודה שלא הסתיימו במוות בענפי התעשייה, המסחר והבינוי קשורים בנפילה מגובה או בפגיעה של עצם נופל. באשר לתאונות קטלניות, שהסתיימו במוות, מציין הדו"ח כי שני שליש מן התאונות הקטלניות ב-2013 נגרמו בשל נפילה מגובה או נפילה של עצם כלשהו מגובה. נפילה מגובה היא הסיבה לכחצי מן התאונות שהסתיימו במוות בשנת 2013 בענף הבינוי. גורמי התאונה הנפוצים בהקשר של נפילה מגובה הם נפילה מפיגומים, סולמות, גגות או סככות, וכן נפילה דרך פתחי תאורה או אל תוך פיר פעור.

אילו עבודות נחשבות כ"עבודה בגובה"?

כשחושבים על עבודה בגובה, במרבית המקרים עולים בדמיון פועלי בניין, עובדים המשתלשלים באמצעות חבלים ומנקים חלונות של בניינים גבוהי קומה ועובדי תעשייה. מלבד אלו ישנן עבודות רבות שנעשות בגבהים, בתחומי עיסוק מגוונים. הנה דוגמאות למספר עבודות שנחשבות ל"עבודות בגובה":

  • בתחום הבנייה ישנן עבודות רבות שנעשות בגבהים: עבודה שנעשית על גבי פיגומים גבוהים, בנייה ותחזוקת גגות, עבודות לחיזוק מבנים, עבודות טיוח, סיוד וצביעה, וכמובן – עבודה תוך שימוש במעליות, מנופים או אמצעי הרמה אחרים.
  • בתחום האירועים והמופעים יש צורך בהקמת במות ענק ומבנים (קונסטרוקציות) שמחזיקים את אמצעי ההגברה והתאורה.
  • בתחום החשמל – התקנות של מזגנים, תחזוקה של קווי מתח גבוה, בדיקות שגרתיות וכדומה.
  • בענף התעשייה והמסחר – עבודה על במות הרמה ייעודיות לשם אחסון, ניוד מטענים ומשאות וכדומה.
  • עבודות הנעשות על גבי סולם או סל מתרומם. כך למשל, גננים שעוסקים בגיזום צמחיה גבוהה או כריתת עצים, חקלאים שגודדים תמרים או קוטפים אבוקדו, נהגי מיכליות שאמורים לטפס על גבי סולם לשם תחזוקת המיכלית ודומיהם.

ומהן תקנות הבטיחות ל"עבודה בגובה"?

תקנות הבטיחות המעודכנות לעבודה בגובה נקבעו על ידי משרד התמ"ת ("משרד הכלכלה" כיום) ונכנסו לתוקף בשנת 2008. על פי תקנות אלו, עבודה בגובה מוגדרת כעבודה שנעשית בגובה של שני מטרים ומעלה מעל פני האדמה, או שמבוצעת מעל חלל שעומקו שני מטרים או יותר. עובדים שעבודתם מתבצעת בגבהים המוגדרים בתקנות מצויים תחת סכנת נפילה, ועל כן הם מחוייבים להיות בעלי היתר מיוחד לעבודה בגבהים. את ההיתר ניתן לקבל לאחר תהליך הכשרה ייעודי – קורס עבודה בגובה, הכולל לימודים עיוניים ומעשיים, תוך תרגול ויישום. בסופו של הקורס מקבלים המשתתפים תעודת הסמכה, ומחוייבים בהשתלמויות קבועות אחת לשנתיים לשם רענון וחידוש היתר העבודה בגובה.

לסיכום, נאחל – עבודה בטוחה בכל גובה!