עבודה בגובה

אצלנו בתלמים מרכז הדרכה ניתן לעבור קורס עבודה בגובה שבסופו מוענק היתר והסמכה לעבודה בגובה.

את ההדרכה ניתן לבצע בקבוצות של עד 10 חניכים למדריך גם במקום העבודה.

תכנית הלימודים ומשך ההשתלמות נקבעת לפי סוג ההסמכה הנדרשת. בסוף ההשתלמות התלמיד מקבל רישיון לעבודה בגובה לפי סוג העבודה לה הוסמך.

עבודה בגובה

הצורך בעובדים המיומנים בעבודה בגובה קיים בענפי תעסוקה ומסחר רבים, וביניהם בניין, חשמל, גינון, אחסון, תעשייה, תחזוקה, ניקיון, הקמת קונסטרוקציות ועוד. בהתאם לצורך הגובר, בעשרות השנים האחרונות התרבו האביזרים ואמצעי ההרמה, הבניינים גבוהים יותר ו"עבודה בגובה" הופכת לתחום עיסוק נדרש יותר ויותר. לצד זאת, תאונות עבודה רבות נגרמות בתנאי עבודה בגובה בסביבה שבה אין הקפדה על כללי בטיחות מספקים ונאותים. בשנים האחרונות תוקנו תקנות חדשות על מנת להסדיר את בטיחות העובדים בענף. מהי, אם כן, ההגדרה של עבודה בגובה? אילו סוגים של עבודות מתבצעים בגבהים? מהם הסיכונים? ומהו קורס עבודה בגובה? על כך במאמר שלפניכם.

מהן ההגדרות של "עבודה בגובה"?

בשנת 2008 נכנסו לתוקפן תקנות חדשות ומחייבות לעבודה בגבהים, שנקבעו על ידי משרד התמ"ת (הנושא היום את השם "משרד הכלכלה"). על פי התקנות הממשלתיות לבטיחות בעבודה, עבודה בגובה היא כל עבודה שמבוצעת בגבהים של 2 מטרים ומעלה מעל פני האדמה, או מעל חלל שעומקו 2 מטרים ויותר. בגבהים שכאלו קיימת סכנת נפילה, והתקנות קובעות שכל מי שמבצע בהם עבודה מחויב בהיתר לעבודה בגובה. חשוב לציין כי הן המעסיק והן העובד נדרשים לוודא כי תקנות הבטיחות הנוגעות לעבודה בגובה נשמרות וממולאות, וכי עובדי הגובה עברו קורס הסמכה ונושאים היתר מתאים לסוג עבודה זה.

דוגמאות לעבודה בגובה – כדאי להכיר!

לפניכם מספר דוגמאות לעבודות גובה, שאותן יש לבצע עם הסמכה מתאימה:

 • עבודות בענף הבנייה, ובהן עבודה על גבי פיגומים, עבודה על גגות, עבודה על גבי מנוף, מעלית או אביזרי הרמה.
 • עבודות צביעה וטיוח קירות.
 • עבודות מיזוג וחשמל (כגון התקנה או תיקון של מזגנים, ניקוי ותחזוקת קווי חשמל וכדומה).
 • עבודה בניקיון חלונות של בניינים גבוהים.
 • עבודות איטום, חיזוק ומיגון מבנים.
 • עבודות להקמת במות וקונסטרוקציות של תאורה והגברה.
 • עבודה על גבי במות הרמה מתרוממות (למשל, בתוך מחסנים ומפעלי תעשייה).
 • עבודות לגיזום צמחיה, טיפול בצמחים וכריתת עצים.
 • עבודות להתקנה של חלקי בניין, ריצוף, הדבקת שיש וכו'.
 • עבודות לבדיקה של ליקויי בנייה.
 • עבודת נהג מיכלית (למשל מיכלית דלק) שעל גביה סולם קבוע.

סיכוני העבודה בגובה

למרבה הצער, תאונות עבודה רבות בישראל נגרמות במצבים של עבודה בגובה. סיכוני העבודה בגובה רבים, ומשתנים בין סביבות עבודה שונות. בעבודה על גבי סולמות למשל, קיימים סיכונים הקשורים בבחירת סולם שאינו מתאים למקום העבודה ולשימושים הנדרשים, קיבוע ועיגון שאינם מספקים וחוסר יציבות. בעבודה על גבי במות הרמה, סלי הרמה, עגורנים (מנופים) ומלגזות מושם דגש על סיכונים בשלבי ההרמה וההורדה, גידור מתאים למניעת נפילות, עיגון וחגירת עובדים, מרחק ממקורות חשמל בשל סכנת התחשמלות ועוד. בקורס עבודה בגובה לומדים המשתלמים כיצד לזהות ולאתר סיכונים אפשריים, איך לבצע הערכה של הסיכונים, מהן הטעויות הנפוצות של עובדים בגובה, כיצד להמנע מנפילת חפצים ומה יש לעשות במקרים של נפילה ועוד.

קורס עבודה בגובה

קורס עבודה בגובה הוא קורס ייחודי, שאותו ניתן לעבור במוסד לימודים מוסמך, כדוגמת תלמים מרכז הדרכות. קורסי העבודה בגובה – ההיקף והתכנים – משתנים בהתאם לסוג העבודה וההסמכה הנדרשת. כך למשל, בקורס למי שעובדים בעיקר על גבי סולמות – ישנה התיחסות לסיכונים רלבנטיים, תקנות בתחום, אופן השימוש בסולם, כיצד להתאים את הסולם לעבודה הנדרשת, קיבוע וכו'. בקורס למי שעובדים על גבי פיגומים נידונים תכנים הקשורים בבניית פיגמים, חיזוקם, גידור פיגומים, נקודות עיגון, סיכונים נפוצים ועוד.

קורס הסמכה לעבודה בגובה כולל הדרכה עיונית, בכתות לימוד קטנות ובהן עד 25 תלמידים, והדרכה מעשית ותרגול בקבוצות של עד 10 תלמידים. בין התכנים הבסיסיים בקורסים לעבודה בגובה ניתן למנות את הבאים: מהי עבודה בגובה, מהם הסיכונים העיקריים, חוקים ותקנות, היבטים של אחריות אישית ואחריות מעסיק, שימוש בציוד מגן ועוד. בסיום הקורס, מקבל כל עובד "תעודת הסמכה לעבודה בגובה", המהווה היתר ממשלתי רשמי לעסוק בעבודות גובה. לאחר הקורס ותחילת העבודה השוטפת, מחוייבים מי שעובדים בגובה לעבור אחת לשנתיים השתלמויות רענון, לשם חידוש ההיתר וההסמכה שלהם. את השתלמויות הרענון ניתן לעבור הן במרכז ההדרכה תלמים והן במפעל או בארגון שלכם. ההשתלמויות מועברות על ידי מדריכים מוסמכים לקבוצות של עד עשרה עובדים.

עבודה בגובה היא עבודה חשובה ונדרשת, הכוללת מקדמי סיכון גבוהים. אצלנו במרכז הדרכה תלמים תוכלו ללמוד קורס עבודה בגובה המותאם לסוג ההסמכה הנדרשת, ולעבור קורסי רענון תקופתיים. צוות תלמים עומד לשירותכם!

לשאלות נוספות אל תהססו לפנות אלינו, נשמח לענות ! ! !