תאונות רבות עשויות להיגרם לנו בזמן העבודה אך כאשר הן מבוצעות בגובה, כל תאונה שכזאת עשויה להסתיים בפגיעות קשות ואף במוות. מסיבה זו ולאור מספר התאונות הרבות והקטלניות שקרו בשנים האחרונות, הוחלט במדינה להוסיף לחוק תקנות העבודה גם את נושא העבודה בגובה ולהסדיר אותו כהלכה. בפועל, כל מי שעובד בגובה (מעל 2 מטרים) חייב לעבור בהצלחה קורס עבודה בגובה כתנאי להעסקתו, ואנו כאן על מנת לסקור עבורכם במעט את מהלך הקורס.

מי מחוייב לעבור קורס עבודה בגובה?

כאמור, קורס עבודה בגובה הינו קורס חובה עבור כל מי שעובד בגובה. ע"פ ההגדרה, כל עובד שמבצע עבודה בגובה של 2 מטרים ומעלה מעל פני האדמה או מעל חלל בעומק של 2 מטרים מחוייב בקורס זה. עובדים רבים מועסקים בתנאים מעין אלה לרבות עובדים על פיגומים, מנופאים, מתקיני מזגנים, עובדים על סלי הרמה של מלגזות ואפילו אנשי מקצוע אחרים שנוטים לעבוד על סולמות גבוהים כגון שיפוצניקים וצבעים. כמו שניתן להבין, עבודה בגובה הינה מסוכנת ביותר והקורס נועד להקנות לעובד את הידע המתאים על מנת לשמור על בטיחותו ולמנוע פציעות ואבידות בנפש.

מה לומדים במהלך הקורס?

רק בתי ספר שקיבלו היתר מיוחד מטעם התמ"ת רשאים להעביר קורסי עבודה בגובה. ישנם תנאים שונים שצריכים להתקיים על מנת שהקורס יצא לפועל כגון למידה בכיתת לימוד בעלת תנאים מתאימים, מקסימום של 25 חניכים בכיתה עבור השיעורים העיוניים ו- 10 משתתפים לפן המעשי כאשר על המדריך להיות בעל תעודה המכשירה אותו לכך. הפן העיוני של כל קורס עבודה בגובה כולל היבטים רבים של העבודה בתנאים אלו כגון הערכת גורמי סיכון, הצגה וניתוח דוגמאות לתאונות עבודה בגובה בארץ ובעולם, הכרת ציודי המגן והתקנות השונות ועוד. לאחר השלב העיוני מגיע השלב המעשי בו המשתתפים מתנסים בשימוש בציוד האבטחה הנדרש לעבודתם ומתרגלים טכניקות שונות למניעת נפילות, קשירות, עיגון למשטחים יציבים ועוד.

קורס עבודה בגובה – מה עוד חשוב לדעת?

לעומת קורסים אחרים בעולם התעסוקה, קורס עבודה בגובה מיועד רק עבור בגירים שהינם בני 18 ומעלה. בנוסף, מאחר וישנם פועלים זרים רבים שעוסקים בעבודות שמאופיינות בגובה כמו גם בני מיעוטים ששפת האם שלהם אינה עברית, ניתן להתקשר עם בית ספר מקצועי שמציע קורסי עבודה בגובה עם מתורגמנים שמתרגמים בזמן אמת את דברי המדריך. חשוב מעת לעת אף לבצע רענון של נושא העבודה בגובה ולשם כך ישנם קורסים קצרים וייעודיים שמתאימים לעובדים בגובה בתחום ספציפי (עובדי סלי הרמה, עובדי פיגומים וכו'), זאת על מנת להשריש בהם את נושא הבטיחות לאורך כל שגרת עבודתם ולשמור על בטיחותם המלאה.