רישיון לטרקטורון

רישיון לטרקטורון במרכז ההדרכות תלמים

רישיון טרקטורון הוא הרבה פעמים משאת נפשתם של נערים צעירים שרוצים להפוך מוסמכים להשתמש ברכב ממונע כלשהו, ישנם גם תלמידים בוגרים יותר שמעוניינים לרכב על טרקטורון כתחביב או לצרכי עבודה.
טרקטורון הוא כלי רכב המאפשר נהיגת שטח מרתקת, גם למי שעדיין אין לו רישיון לרכב (רישיון לטרקטורון ניתן לקבל מגיל 16).

טרקטורון הוא כמובן יותר מכלי "מגניב" שכיף להחזיק כתחביב לנהיגת שטח. נהיגה על טרקטורון מאפשרת לחקלאים ובעלי קרקעות גמישות רבה בהגעה ממקום למקום. כל זאת מכיוון שטרקטורון הינו כלי בעל עבירות גבוהה ויציבות יוצאת דופן בתנאי שטח – בתנאי כמובן, שנוהגים בו נכון ועל פי הכללים.

רשיון לטרקטורון

טיולי ריינג'רים באזור בן שמן (צילום: רונית סבירסקי) | אתר: photour.co.il

דווקא בגלל שרישיון לטרקטורון ניתן להוציא כבר בגיל 16, עוד בטרם מותר לנער/ה צעירים "לעלות על הכביש", אנו מאמינים כי חשוב, גם לנערים וגם להורים, לדעת שמי שנוהג על טרקטורון, שהוא כלי עם פוטנציאל לא קטן להיות מסוכן, עבר קורס טרקטורון שבו לימדו אותו באופן מקצועי, מהימן, ומקיף, על הסיכונים שבנהיגת טרקטורון, וכן על הוראות בטיחות וכללים לרכיבת שטח נכונה, הפעלה ותחזוקה נכונה של הטרקטורון.

רישיון לטרקטורון ניתן להשיג ביחד עם רישיון לטרקטור, ובקורס דומה.


מאיזה גיל מותר להוציא רישיון לטרקטורון?

בעבר, הותר להנפיק רישיון טרקטורון רק לבני 17 שכבר יש להם רישיון לטרקטור. ולא רק זאת, אלא שהותרה החזקה של טרקטורון רק לבעלי מקצוע בתחום חקלאות או עבודת אדמה. במשך הזמן, חוקים אלה הוקלו משמעותית, וכיום בני 16 יכולים להוציא רישיון לטרקטורון, כאשר החוק קובע כי אסור לעלות על הכביש עם טרקטורון אלא לחצייתו בלבד.

אגב, מעניין לציין, שמי שיש לו רישיון לרכב פרטי או לאופנוע מדרגה ב', יכול לנהוג גם בטרקטורון על פי החוק.


איך מוציאים רישיון לטרקטורון?

ראשית, על התלמיד להצטייד ב"טופס הירוק" המפורסם, הכולל בדיקת ראייה, בדיקה רפואית כללית של רופא משפחה, ומתחת לגיל 17 גם אישור מההורים כשהוא חתום על ידי משרד הרישוי.

לקראת המבחן התיאורטי של משרד הרישוי, יעברו התלמידים בקורס טרקטורון קורס תיאורטי, ובו נלמד על דיני תעבורה רלוונטיים, שימוש נכון בטרקטורון, כללי בטיחות בנהיגת טרקטורון ובנהיגת שטח, הישמעות לתמרורים, ועוד.

החלק העיוני של קורס טרקטורון בבית הספר ללימודי נהיגה תלמים, נערך בכיתות קטנות וממוזגות, ועם מדריכים מנוסים מאוד בנהיגה על כלי שטח כמו טרקטור וטרקטורון, ובעלי ידע תיאורטי נרחב וניסיון נרחב בלימוד נהיגה על טרקטורון.

לאחר תום החלק העיוני, ייגש התלמיד למבחן התיאוריה שהוא זהה עבור טרקטור וטרקטורון,
אז נתחיל בחלק המעשי של הלימודים – רכיבה על טרקטורון, בתנאי שטח מבוקרים, ולימוד השימוש בכלי רכב זה על יכולותיו ומגבלותיו.

במגרש אימונים מסודר, מאובזר, מגודר, ומטופח, נתאמן ברכיבה על טרקטורון – פניות, רכיבת שטח, התחלה וסיום של רכיבה, כללי בטיחות מתאימים, ועוד.

לאחר תום השלב המעשי, יוכל כל תלמיד לגשת למבחן נהיגה מעשי, "טסט", לקבלת רישיון לטרקטורון. רישון הטרקטורון המיוחל יגיע עד שבוע לאחר ההצלחה במבחן.