בשנים האחרונות ניכרת במשק הישראלי עליה בביקוש לבעלי רשיון מלגזה. עליה זו גדולה מן השיעור הטבעי התואם את הגידול הכולל במשק.
בעבר היו מקומות עבודה מסמיכים בעצמם את העובדים אותם ייעדו לשמש כ-מפעילי מלגזה. העובדים היו נבחרים כך שמרגע שהוסמכו יכולים היו לשמש בתפקיד זמן רב וכך לחסוך את הצורך להשקיע במהרה שנית בהוצאת רישיון מלגזה לעובדים חדשים.
כיום עדיין נשלחים עובדים להשתלם ב-קורס מלגזה אך במקביל ניכרת מגמה של ציפייה מצד מעסיקים לקבל לעבודה מי שמחזיק ברשותו כבר רשיון מלגזה בר תוקף.

הסיבות למגמה הנ"ל עשויות להיות תחלופה גבוה יותר של כוח אדם כיום מבעבר, ניסיונות התייעלות של מפעלים ועסקים, היצע של עובדים מקצועיים יותר בשוק ועוד. יהיו הסיבות אשר יהיו נראה כיום כי קיים יתרון תחרותי בידי מי שכבר מוסמך כ מפעיל מלגזה, הינו בעל רישיון מלגזה בר תוקף ורצוי גם בעל ניסיון מעשי בעבודה כמלגזן (או לפחות בהפעלת מלגזה במסגרת תפקיד אחר אותו ביצע).

הפעלת מלגזה באופן נכון, בטוח ויעיל אינה דבר של מה בכך. במקרים מסוימים היו מעסיקים משקיעים בעובדים שבחרו ושולחים אותם להשתלם ב קורס מלגזה אך מגלים בדיעבד כי למרות שהעובד הפך לבעל רשיון מלגזה הוא אינו יכול לשמש אותם בפועל כמלגזן מקצועי.
מובן כי אם תינתן בידם האפשרות יעדיפו מעסיקים לבחור לתפקיד הדורש הפעלת מלגזה עובד אשר כבר מוסמך לשמש מפעיל מלגזה, רישיון מלגזה שברשותו הינו בתוקף ובעברו כבר הוכיח כי הוא מסוגל לבצע בפועל עבודה של מלגזן (לפחות במקביל לעיסוק בתפקיד אחר כגון מחסנאי).

יהיו הסיבות אשר יהיו ברור כי כיום ניתן להשיג יתרון לעצמנו בכל הקשור למועמדות למשרות במסגרתן נדרשת גם הפעלת מלגזה, פיקוח על העמסה / פריקה באמצעות מלגזה, ניהול מחסן, מחלקת שינוע / שילוח וכו' אם נדאג כי יהיה באמתחתנו רישיון מלגזה בתוקף.

על פי תקנות חדשות ניתן כיום להיות מוסמכים כ-מפעיל מלגזה בתום קורס מלגזה בן יומיים בלבד, זאת במידה והינכם בעלי רישיון נהיגה סוג ב' לפחות.
לאור התפתחות זו קל יותר כיום להשיג באופן פרטי רישיון מלגזה ואין הכרח עוד להמתין ולצפות כי נשלח להשתתף בקורס מלגזה מטעם מקום העבודה. רבים המעוניינים להשתלב בעבודה בתעשייה בוחרים להשיג לעצמם הסמכה שכזו על מנת לסייע להם למצוא פתח ולהשתלב בכוח העבודה של מפעל גדול.

במקביל להתפתחויות הנ"ל גדל גם ההיצע של קורס מלגזה. קיימים היום מספר בתי ספר לנהיגה ומרכזי הדרכות אשר רשאים לקיים קורס מלגזה אשר בוגריו ברובם המכריע של המקרים עומדים בהצלחה במבחן עיוני ומעשי וזוכים לרישיון מלגזה כדין מטעם משרד התחבורה.

מרכזי הדרכה נבחרים, כגון מרכז ההדרכות תלמים, הגדילו לעשות ואף פועלים לשמש כחוליה המקשרת ולהפנות בוגרי קורס מלגזה שלהם למשרות פנויות בתחום.
אין ספק כי הוצאת רישיון נהיגה למלגזה הינו צעד חכם למי שרוצה להקנות לעצמו יתרון על פני מועדים אחרים לאיוש מגוון רחב של משרות, גם משרות כאלה אשר אינן מחייבות באופן ישיר נשיאת רשיון מלגזה.