הטרקטור הינו כלי רכב בעל תכונות שהופכות אותו ליעיל ביותר במשק החקלאי, בבנייה ובתעשיה כולה. רבים מתעניינים ברישיון זה לצרכי תעסוקה ואף פנאי, שכן רישיון על טרקטור מאפשר לבני 16 לנהוג על טרקטורון באופן עצמאי ולצאת לטיולים אתגריים בחיק הטבע. על מנת לזכות ברישיון נכסף זה יש לעבור עוד לפני המבחן המעשי (הטסט), גם מבחן תיאוריה לטרקטור, וכאן נלמד כיצד עוברים אותו על הצד הטוב ביותר.

רגע לפני התיאוריה

על מנת לגשת ולהיבחן במבחן התיאוריה, יש לבצע מעט עבודה מקדימה. ראשית כל עליכם למלא לפרטי הפרטים את טופס הרש"ל מספר 18 אותו ניתן לקחת מאחת מתחנות הצילום של משרד התחבורה. בהמשך יהיה עליכם לבצע בדיקת עיניים ולהביא אישור של רופא המשפחה על בריאותכם התקינה. בהקשר זה חשוב לציין כי מעבר מבחן תיאוריה לטרקטור מחייב גם את אישור ההורים עבור ילדים מתחת לגיל 17. דבר נוסף שיש לבצע לפני מבחן התיאוריה עצמו הוא ההשתתפות בהצלחה בקורס עיוני ייעודי באחד מבתי הספר לנהיגה המורשים לכך. בקורס העיוני לומדים את כל ההיבטים החשובים בנהיגה על גבי טרקטור: שיווי המשקל שלו, התחזוקה שמבוצעת ע"י הנהג, כללי הבטיחות ,עקרונות הנהיגה ועוד. רק לאחר שתסיימו את הקורס תהיו רשאים לגשת לבחינה ובמידה ותעברו אותה בהצלחה, לעבור לפן המעשי של הרישיון והוא התרגול ולאחר מכן הטסט.

איך להתכונן לבחינה עצמה?

מבחן התיאוריה אינו קשה במיוחד אך הוא בהחלט עשוי להיות לרועץ כאשר נכשלים בו ומחכים עד לבחינה הבאה, כמו גם שיש לשלם אגרה בכל פעם מחדש. הדרך לעבור מבחן תיאוריה לטרקטור בקלות טמונה בהשתתפות בקורס בבית ספר לנהיגה מקצועי ובעל מוניטין רב. בתי ספר שכאלו דואגים לסביבה לימודית נוחה ונעימה, עם כיתות מאובזרות, מיטב המרצים, כיבוד ושתיה לאורך השיעורים ומענה אדיב וזמין גם לאחר שעות הלימודים.

ומה בנוגע לעובדים זרים?

לא ניתן לאשר בישראל רישיון טרקטור שהוצא במדינה זרה, כלומר, יש בכל מקרה לעבור מחדש מבחן תיאוריה לטרקטור ומבחן מעשי. במידה ויש לכם עובד זר שברצונכם להכשיר לעבודה על טרקטור, דעו לכם כי ישנם בתי ספר שמעמידים לרשות התלמידים מתורגמנים, כך שהמידע המועבר ע"י המרצה מתורגם סימולטנית לתלמיד, שמקבל את כל המידע שהוא זקוק לו על מנת לעבור את המבחן הסופי.