במאמר זה נפרט על כלי הרכב הנקרא טרקטורון, נדבר על המעמד החוקי של טרקטורון, מה המשמעות של רשיון נהיגה על טרקטורון, מהם לימודי נהיגה בטרקטורון, ועוד.
כאן, ב תלמים מרכז הדרכות, אנו מרכזים לימודי נהיגה בטרקטורון, רשיון נהיגה טרקטורון (וגם לימודי נהיגה או רשיון נהיגה לטרקטור), ועוד הדרכות או לימודי נהיגה שונים. אם אתם מתעניינים ב נהיגת שטח, נהיגה על טרקטורון, שיעורי נהיגה בטרקטורון ועוד – אתם מוזמנים לקרוא כאן במאמר זה ובמאמרים הנוספים באתר, וגם לפנות אלינו עם כל בקשה נוספת, לפי הפרטים בתחתית העמוד, או דרך טופס יצירת קשר באתר.

מהו טרקטורון?

טרקטורון הינו רכב שטח, דומה ל טרקטור, אולם טרקטורון קטן ביחס ל טרקטור, ובעל ארבעה גלגלים. נהיגה על טרקטורון דומה קצת לנהיגה על רכב שטח, למשל אופנוע, מבחינת תנוחת הישיבה. טרקטורון קיבלת את שמו כנגזרת של טרקטור בשל גלגלי טרקטורון המזכירים גלגלים של טרקטור, ובשל העבירות הגבוהה שלו בשטחים שאינם מעובדים. טרקטורון הינו במקור כלי רכב חקלאי, אולם כיום השימוש העיקרי של טרקטורון בארץ הוא פנאי והנאה ברכיבת שטח. מבוגרים כצעירים נהנים מרכיבת שטח על טרקטורון, ולמותר לציין, כי לימודי נהיגה בטוחה על טרקטורון, כמו גם על טרקטור או מלגזה, הם חשובים מאין כמותם, בשל הסיכונים הרבים הכרוכים בנסיעת שטח – מהנה ככל שתהיה, לימודי נהיגה בטוחה על טרקטורון יאפשרו לכם לא רק רכיבה מהנה, אלא גם חוקית ובטוחה.

הרכיבה על טרקטורון

טרקטורון הוא רכב בעל כוח ועבירות גבוהים ומסוגל להתמודד עם תנאי שטח קשים, בדומה ליכולותיו של טרקטור. טרקטורון הוא קטן אבל חזק, לכן חשובים מאוד לימודי נהיגה בטרקטורון, וחשוב להתייחס לרכב בכבוד הראוי, טרקטורון הוא כלי שאפשר להינות ממנו מאוד, ואפשר גם להפצע, או חלילה חמור מכך, אם לא שומרים על כללי רכיבה נאותים ולוקחים סיכונים מיותרים.

טרקטורון – חוקים ותקנות

טרקטורון בארץ מיועד לרכיבה בשטח שאינו סלול בלבד. החוקים בישראל אוסרים על טרקטורון להשתמש בכבישים – פרט לחציית כביש. הסיבה לכך שחל איסור על טרקטורון לנסוע בכביש סלול הינה המבנה המכאני של טרקטורון – אין לו סרן דיפרנציאלי, מה שמגדיל את סיכויי ההתהפכות של טרקטורון כאשר הוא פונה בנהיגה על דרך סלולה.

טרקטורון הינו רכב חקלאי, ולכן, בדומה לנהיגה על טרקטור, לימודי נהיגה על טרקטורון מתאפשרים בגיל צעיר יחסית (15). זו הסיבה לפופולאריות הגואה של טרקטורון בקרב צעירים אשר נהנים מנהיגת שטח ומשימוש ב טרקטורון כרכב פנאי, ולא לצרכי עבודה.
החוק בישראל מחייב התקנת קשת התהפכות בצד האחרוי של כל טרקטורון, זאת, על מנת להגן על טרקטורון ועל הנוסעים שלו בעת התהפכות. אף על פי שאלו דרישות החוק הישראלי, במדוינות אחרות אין חובה להתקין קשת התהפכות על טרקטורון ואף חלק מהיצרנים של טרקטורונים אינם כלל מספקים קשת התהפכות כזו, בטענה שהתקנת קשת התהפכות מגבירה את סיכויי ההתהפכות של טרקטורון ומסכנת את הרוכב.