טרקטור הינו רכב עבודה ייחודי, אשר מאפשר עבירות ועבודה בשדות, באדמה חשופה ובשטחים בעלי תנאי עבירות קשים. טרקטור הינו ממש רכב חובה ופלא מכאני, המאפשר אינספור פעולות אשר פעם היו או בלתי אפשריות או שצרכו אינסוף זמן ואנרגיות. טרקטור מאפשר פעולות בסיסיות בשטח, ומקל על נהיגה בשטח. במאמר זה נסקור את ההיסטוריה של טרקטור ונדבר קצת על לימודי נהיגה ועל רשיון טרקטור.

רשיון נהיגה עבור טרקטור מתקבל במסגרת לימודי נהיגה אשר בתלמים מרכז הדרכות מקפידים להעביר באופן חווייתי, מקצועי וחוקי. מי שמתעניין ב טרקטור, לימודי נהיגה בטרקטור, רישיון טרקטור, תקנות וחוקים של טרקטור, מוזמן לעיין במאמר זה או במאמרים הנוספים בבאתר תלמים מרכז הדרכות, , או לפנות ל תלמים מרכז הדרכות באמצעות פרטי ההתקשרות בתחתית העמוד או טופס יצירת קשר לכל מידע נוסף.

טרקטור – ההיסטוריה

טרקטור הינו במקור רכב חקלאי. מכיוון שחקלאות הינה אחת מצורות העבודה והפרנסה הקדומות ביותר, טרקטור עונה על אחד הצרכים הבוערים ביותר בקרב האוכלוסיה האנושית – טרקטור מסייע לעבוד את האדמה. טרקטור מסייע לחרוש, לזרוע, לטפל בשדה, לקצור, טרקטור מסייע להגיע למקומות שקשה מבחינת עבירות להגיע אליהם, טרקטור מסייע בקטיף כאשר טרקטור מאפשר להגיע לכל מקום עם עגלה ולסחוב את הקטיף החוצה מהשדה. בקיצור – טרקטור הוא המוצר הבא שצריך חקלאי, אחרי חלקת אדמה..

כיום, משתמשים ונעזרים ב טרקטור לא רק עבור עבודות אדמה, אלא למגוון רחב של עבודות נוספות, כגון עבודות בניין, פינוי פסולת, עבודות עפר, ועוד. טרקטור, בעל כף, מסוגל להרים משאות כבדים ולהעבירם ממקום למקום, גם באתרי בנייה ובמקומות שבהם נהיגה ברכב רגיל פשוט אינה מתאפשרת.
אבטיפוס של טרקטור הומצא כבר במאה ה 18, אז טרקטור היה רק מנוע קיטור בצד השדה, שרץ על חבל לאורך השדה ולרוחבו. ל"טרקטור" התחלתי זה אפשר היה לחבר מחרשה וכך היה ניתן לבצע חריש באמצעות רכב. זהו בעצם טרקטור בגירסתו הראשונה…

טרקטורים החלו את דרכם כרכבים בעלי מנוע קיטור, ונקראו "לוקומוביל" – משמעות השם הינה "קטר דרכים". טרקטור כזה, בעל מנוע קיטור, החליף לפני כ 150 שנים, את השור החורש והמחרשות הידניות, אצל חקלאים בעלי מזל ויכולת כלכלית. טרקטור של אז היה אמנם מכונה יעילה וחזקה, אולם רועשת מאין כמוה, וייצרה הרבה מאוד זיהום אוויר…

טרקטור הינו רכב כבד ומסורבל. לכן, פלא הדבר שדווקא טרקטור, המסורבל והכבד, הוא בעל עבירות טובה כל כך בדרכי עפר. הסיבה לכך שאכן טרקטור מסוגל לעבור בדרכים כאלה הינה, שהוא מצוייד בגלגלים ייחודיים, עבים וכבדים, בעזרתם טרקטור אכן יכול לעבור בבוץ, בדרכים לא סלולות, וכדומה.
בעקבות פיתוח מכוניות, הפך טרקטור לרכב בעל מנוע בעירה פנימית.

טרקטור – לימודי נהיגה, רשיון נהיגה

טרקטור הינו רכב עבודה אשר לימודי נהיגה עליו מותרים כבר בגיל 15. טרקטור נחשב רכב עבודה, אולם טרקטור מותר לנביעה בכביש. עם זאת, רשיון נהיגה לטרקטור אינו מאפשר נהיגה עם טרקטור בכביש. רק מי שיש לו רשיון נהיגה לרכב פרטי או רכב אחר אשר לו מותר לנסוע בדרכים סלולות, מותר לו לנהוג גם טרקטור בדרכים סלולות.
רשיון נהיגה בטרקטור נחשב רשיון נהיגה שקל להוציא, ואנו נתקלים בעיקר באנשי אדמה ועובדים בתחומים אלה, אשר מתעניינים במסלול לימודי נהיגה על טרקטור.